Tipų ir genotipų paveldėjimas

Asmenybės tipo paveldėjimas yra tiesiogiai susijęs su žmogaus genotipo paveldėjimu, t.y: paveldėtas žmogaus genotipas apsprendžia, kokio psichologinio asmenybės tipo tas žmogus bus. Daugumoje atvejų genotipas ir tipas sutampa (nesvarbu kokios lyties asmuo būtų, pavyzdžiui, Bronsono genotipą turintys vyrai ir moterys automatiškai turi Bronsono tipo smegenis ir to pasėkoje Bronsono tipo psichologinį tipą), o Darvino ir Voltero genotipų atveju priklausomai nuo lyties žmogaus tipas skiriasi – Darvino genotipo moterys turi Platono tipo smegenis, o Voltero genotipo moterys turi Linkolno tipo smegenis (Darvino ir Voltero žmogaus tipas būdingas tik atitinkamai Darvino ir Voltero genotipo vyrams).

Taip atrodo žmogaus genotipo supaprastinta schema (naudojamas įsivaizduojamas Voltero genotipo vyro ir Darvino genotipo moters poros pavyzdys):

zmogaus genotipo paveldejimas

Kaip matote šių tėvų būsimam vaikui (nepriklausomai nuo lyties) yra 50% tikimybė paveldėti žmogaus genotipą tiesiogiai iš motinos, 25% tikimybė paveldėti žmogaus genotipą tiesiogiai iš tėvo ir 25% tikimybė paveldėti žmogaus genotipą iš giminių (senelių, prosenelių ir t.t.) iš tėvo pusės. Taigi bendra prasme didžiausia tikimybė yra paveldėti tokį patį genotipą kaip turi vienas iš tėvų (nes bent vienas iš tėvo pusės senelių (ar prosenelių) turi tokį pat genotipą kaip ir jis pats, tad ta papildoma 25 proc. tikimybė paveldėti „perneštą“ genotipą iš tolimesnių giminių nereiškia, kad būtinai bus paveldėtas skirtingas tipas nei vieno iš tiesioginių tėvų) ir yra gerokai mažesnė tikimybė paveldėti skirtingą genotipą nei turi tėvas arba motina.

Atkreipkite dėmesį, kad Voltero genotipo dukra turės Linkolno tipą ir Darvino genotipo dukra turės Platono tipą dėl anksčiau paminėtų subtilybių, kurios liečia šiuo du moteriškos lyties genotipus.

Paveldėjimą iliustruosime pateikę realaus gyvenimo Bronsono ir Darvino genotipo poros pavyzdį.

Seal Klum paveldejimas

Bronsono genotipo modelis Heidi Klum ir Darvino genotipo dainininkas Seal yra žymi pora. Kaip matote Heidi Klum turi šiuos galvos bruožus: maža kakta, maža nosis, didelis smakras, didelis žandikaulis (ir dėl to didelis pakaušis, nors ir šiame paveikslėlyje tai nesimato). Dainininkas seal turi šiuos galvos bruožus: didelė kakta, maža nosis, mažas smakras (žiūrint iš šono), vidutinis žandikaulis (ir dėl to vidutinio dydžio pakaušis, nors ir šiame paveikslėlyje tai nesimato). Šiems asmenim taip pat būdingi antriniai paveldimi fenotipiniai bruožai, pvz: Heidi Klum turi šviesią odą, tiesius plaukus, siaurą nosį (kas liečia nosies minkštimą) ir t.t., o Seal turi tamsią odą, garbanotus plaukus (dėl nuskustos galvos tai nuotraukoje nesimato), plačią nosį (kas liečia nosies minkštimą) ir t.t. Visi šie „rasiniai“ bruožai nepriklauso genotipui. Šie paveldimi fenotipiniai bruožai tėra vietinės paveldimos adaptacijos prie klimato, bet neįtakoja žmogaus psichologinio tipo. Nesvarbu, kad šie asmenys priklauso skirtingoms „rasėms“, tačiau jų abu sūnūs paveldėjo visą genotipą iš vieno iš tėvų. Henris paveldėjo Bronsono genotipą iš mamos, o Johanas paveldėjo Darvino genotipą iš tėvo:

seal heidi vaikai paveldejimas

Kaip matot tėvų fenotipiniai bruožai susimaišė (odos spalva, plaukų spalva ir pan.) pagal Mendelio paveldėjimo dėsnius, tačiau genotipas (į kurį įeina galvos forma, sudėjimas ir smegenų struktūra (kuri tiesiogiai susijusi su kaukolės forma)) paveldėtos visiškai nesusimaišiusios tiesiogiai iš vieno iš tėvų. Bronsono genotipo Henris turi mažą kaktą, didelį smakrą, didelį žandikaulį, mažą nosį ir didelį pakaušį kaip ir jo motina, o Johanas turi didelę kaktą, mažą smakrą vidutinį žandikaulį ir vidutinį pakaušį kaip ir jo tėvas. Henris yra ekstravertas kaip ir jo motina, o Johanas yra intravertas kaip ir jo tėvas. Šiai šeima būdingi geri tarpusavio santykiai: tarp Heidi Klum ir Seal’o bei tarp Johano ir Henrio yra pagarbos tarptipiniai santykiai, tuo tarpu atitinkamai tarp Johano ir Sealo bei tarp Heidi ir Henrio yra idealūs teigiami tarptipiniai santykiai (idealus tarpusavio susišnekėjimas).

Na ir pabaigai pateiksime standartinį vieno tipo šeimos pavyzdį:

Bronsono tipo seimyna

Abu tėvai nuotraukoje turi Bronsono (geno)tipą, tad ir abu vaikai paveldėjo tėvų (geno)tipus. Visi šios šeimos nariai turi idealius teigiamus