plastines operacijos logoPlastinės operacijos atsirado pirmosiose pažangesnėse civilizacijose (Egipto, Graikų, Indijos ir Romos imperijų teritorijose). Plastinių operacijų menas buvo ypatingai įvaldytas Sušrutos iš Indijos, kuris garsėjo kataraktos ir plastinėmis operacijomis. Indų medicinos tėvų Sušrutos ir Čarakos raštai vėliau buvo išversti į arabų kalbą ir per arabų kultūrą plastinės chirurgijos žinios pasiekė Europą. Viduramžiais kaip ir daugelis kitų mokslo šakų plastinės chirurgijos menas išgyveno sąstingį ir susidomėjimas atsinaujino švietimo epochoje. Jau XVIII amžiuje, britų keliautojai aprašinėjo Indijos vietinių gydytojų atliekamas nosies plastines operacijas. Tačiau tikrosios plastinės chirurgijos epocha prasidėjo tik XX amžiuje, kuomet otolaringologas Harold Gillies pirmojo pasaulinio karo metu jūrininkui Valteriui Yeo atliko prisiuvimo prie veido operaciją.

Walter Yeo plastine operacija

Plastinės chirurgijos menas progresyviai vystėsi ir jau 1946 metais buvo atlikta pirma lyties keitimo operacija. Plastinės chirurgijos vystymosi metu labiausiai išplito nosies korekcijos (rinoplastijos), veido lyginimo, krūtų padidinimo ir sumažinimo operacijos. Šiuo metu sparčiai plinta net ir kaktos sumažinimo ir žandikaulio padidinimo arba sumažinimo operacijos. Šiame straipsnyje bus labiausiai susitelkta būtent ties rinoplastija (nosies mažinimo operacija), smakro didinimo ir kaktos mažinimo plastinėmis operacijomis.

Kalbant apie plastines operacijas būtina žinoti apie 7 žmogaus genotipus, kurie nulemia visą kaukolės suktrūrą, įskaitant nosikaulio dydį, smakro dydį, pakaušio dydį, veido smailumą arba plokštumą bei kaktos dydį:

tipu sarasas1

Rinoplastija (nosies mažinimo operacija)

Nosies korekcijos ir mažinimosi operacijos yra populiariausios tarp ramzio, voltero ir linkolno genotipo vyrų ir moterų, kuriems būdingas vidutinis arba didelis nosikaulis. Ypač moterys jautriai reaguoja į visuomenėje išplitusį klaidingą supratimą, kad maža nosis yra moters grožio ir moteriškumo požymis. Taip atsitiko todėl, kad vakarų ir Azijos visuomenėse dominuoja genotipai su mažomis nosimis (platoidai ir bronsoidai), tad visuomenė pradėjo taikytis prie šių genotipų išvaizdos standarto. Būtent visuomenėje išplitusios stereotipinės nuomonės apie "grožio standartus" labiausiai skatina nosies korekcijos operacijų verslą. Iš tikro nosies didumas neturi nieko bendra su tikru moteriškumu, vyriškumu ar grožiu, o tik tiesiogiai indikuoja vaizduotės zonos smegenyse dydį. Kiekvieno genotipo žmonės yra savaip gražūs, tik ne visada patenka į tam tikros visuomenės "įprastumo" standartą (tai galima laikyti net psichologiniu visuomenės smurtu, sudarant psichologinio spaudimo sąlygas nepasitenkinti savo išvaizda ir siekti atrodyti kaip dauguma tos visuomenės narių).

Rinoplastija arba nosies mažinimo operacija atliekama chirurginiu būdu sumažinant didelę nosies kuprelę (nosies kaulą) bei priklausomai nuo kliento poreikių patvarkant nosies palinkimą, plonumą ar storumą.

Schemoje tai atrodo taip (nosies kuprelės operacijos schemoje pavaizduotas voltoidas):

rinoplastija schema

O šitaip nosies operacija atrodo nepagražintoje realybėje (silpnų nervų žiūrovams patartina nežiūrėti):


Nosies korekcijos pavyzdžiai:

ramzes nosies operacija

Nuotraukoje matote ramzio tipo merginą prieš ir po nosies mažinimo operacijos. Nosies kaulas gerokai sumažintas ir to pasekoje mergina pasidarė panašesnė į bronsonę (ramzio genotipo moterį), tačiau ramzio tipui būdinga didelė vaizduotė, humoro jausmas, valia bei tipų santykių dėsningumai išliko.

Volteres nosies operacija

Analogiškas voltero genotipo (linkolno tipo) moters atvejis. Po nosies korekcijos operacijos ši mergina pasidarė labiau panaši į platono genotipo moterį, tačiau linkolno tipui būdinga didelė vaizduotė, valia ir kitos psichologinės savybės bei tipų santykių dėsningumai išliko.

Nosies operacijos Lietuvoje

Lietuvoje rinoplastija yra gana paplitusi, o operacijos kaina įvairuoja nuo 5500 LT iki 15000 LT (didelę įtaką operacijos kainai daro plastikos chirurgo žinomumas)

Smakro plastinės operacijos

Smakro didinimo operacijos populiariausios tarp nortono ir darvino genotipo vyrų ir moterų, tačiau šios operacijos klientų pasitaiko ir tarp kitų genotipų žmonių. Šios operacijos būdu vėlgi iš esmės taikomasi prie bronsoidų ir platoidų estetinės išvaizdos standartų. Smakras tiesiogiai indikuoja girdimosios atminties dydį smegenyse, tačiau smakro didinimo operacija už girdimąją atmintį atsakingų smilkinių skilčių nepadidina ir girdimosios atminties dydis išlieka tas pats.

Smakro plastinės operacijos pavyzdžiai

nortones smakro operacija

Nuotraukoje matoma nortono genotipo mergina (nortono tipas) prieš ir po operacijos. Po smakro padidinimo operacijos mergina supanašėjo iš išvaizdos į bronsono genotipo moterį, tačiau nortono tipo psichologija ir intelektas liko nepakitę.

darvines smakro operacija

Šioje nuotraukoje pavaizduota darvino genotipo (platono tipo) moteris, kuri pasididino smakrą ir taip tapo panašesnė į grynąją platonę. 

nortono smakro operacija

Šitoje nuotraukoje matome nortono tipo vyrą, kuris pasidino smakrą ir šiek tiek susimažino nosį (kuri ir taip nebuvo didelė).

Kaktos mažinimo operacijos

Šiuo metu populiarėja kaktos mažinimo operacijos, kurios metu pratesiama plaukų linija arba chirurginiu būdu mažinama kakta. Ši operacija populiariausia tarp platono ir darvino genotipo moterų.

platones kaktos mazinimo operacija

Paveikslėlyje matote platono genotipo (platono tipo) moterį, kuriai buvo atlikta kaktos mažinimo operacija. Nepaisant operacijos psichologinės platono tipo savybės ir didelis asmenybės valdymas išliko. Ateityje išpopuliarėjus tipų teorijai moterys nebesigėdys aukštos kaktos, nes bendra asmenybės prasme aukšta kakta yra privalumas, o ne trūkumas.

Taigi verta ar neverta darytis veido plastinę operaciją?

Akivaizdu, kad traumos, nudegimų ar kitokių veido sužalojimų atveju plastinės operacijos yra tikrai pateisinamas ir net kartais labai būtinas reiškinys. Tačiau didžioji dalis veido plastinių operacijų yra atliekama grynai dėl asmens nepasitenkinimo savo išvaizda.

Kodėl kyla nepasitenkinimas savo išvaizda? Nepasitenkinimas savo išvaizda pirmiausi grįstas ne dėl to, kad žmogus yra iš tikro "negražus", o dėl to, kad jis neatitinka visuomenės daugumos išvaizdos standarto. Bronsono tipo daugumos visuomenėje Bronsono tipo moteris laikoma "grožio etalonu", kuris dominuoja žiniasklaidos ir pramogų industrijos kuriamus žurnalų viršelius, laidas ir filmus:

bronsone

Iš tikro nėra vieningo grožio standarto ir jo niekada negali būti. Tai, kas visuomenėje laikoma "grožiu", paprastai tėra visuomenės daugumos išvaizdą atitinkančių bruožų rinkinys. Kadangi vakarų kultūroje (kuri dominuoja pasaulyje) per visuomenės informavimo, mados bei pramogų industrijas Bronsono tipo (ir su tam tikromis išlygomis Platono tipo) moterys yra pateikiamos kaip absoliutus grožio standartas, visuomenė linkusi derintis prie šio pateikiamo "grožio" gairių ir lyginti savo išvaizdą su tuo standartu. Kuomet yra didelis žmogaus išvaizdos neatitikimas su tariamu "idealu", tuomet individas išsivysto kompleksus ir gėdijimąsi savo išvaizda.

Asmeniniams kompleksų dėl savo išvaizdos įveikimui labiausiai padeda išvaizdos ir veido bruožų supratimo teorinės žinios. Kuomet supranti tikrąją priežastį, kodėl iš tikro kurio nors asmens smakras yra mažas ar didelis, veidas smailus ar plokščias, o nosis didelė ir maža ar kakta didelė ar maža, tuomet žymiai lengviau priimti savo išvaizdą, nes dingsta iliuzija, kad yra išties "kažkas ne taip" su tavo išvaizda. Manymas, kad egzistuoja "tobula" ir "netobula" išvaizda yra visų išvaizdos kompleksų tikrąją priežastimi, kurią gali sustiprinti ir aplinkinių (kurie taipogi dažnai nesupranta vienokios ar kitokios veido išvaizdos priežasties) patyčios.

Davina McCallbaiba skurstene

Iš tikro Ramzio ar Linkolno tipo moteris su didele nosimi nėra nė kiek ne "mažiau graži" negu Bronsono ar Platono tipo moteris su maža nosimi.

christina ricci         mena suvari

Arba Bronsono tipo moteris nėra gražesnė už Platono tipo moterį su didele kakta ir t.t. Jų išvaizda skiriasi, tačiau pats "grožio vertinimas" yra grynai idealizuotos mąstysenos produktas, kuomet visuomeninėje kultūroje, žiniasklaidoje ir madoje suidealizuotas vienas išvaizdos standartas tampa savotišku "etalonu", kurį bando atitikti visa likusi visuomenė ir pagal jį save teisia.

Veido esminės formos yra paprasčiausiai smegenų zonų indikatorės, tad visi egzistuojantys dabar 7 žmogaus genotipai (kitaip tariant 7 veido išvaizdos standartai) yra vienodai "idealūs", nes tiesiog tos veido formos atspindi konkretaus tipo įgimtą biologinę sandarą. Evoliucijos metu vystantis žmogaus genotipams, pats evoliucinis procesas nekūrė "gražesnių" ar "mažiau gražių" tipų. Evoliucija tolygiai sudarė sąlygas atsirasti vis naujesniems genotipams ir psichologiniams tipams tam, kad būtų geriau prisitaikyta prie kintančių aplinkos ir visuomeninių sąlygų. Didėjant vaizduotei, atitinkamai didėjo ir nosies dydis. Didėjant girdimajai atminčiai atitinkamai didėjo smakro dydis (arba jai mažėjant, smakras mažėjo), o didėjant kaktos sritims smegenyse (kurios atsakingos už asmenybę, kalbą ir psichologines savybes), atitinkamai didėjo kaktos dydis.

Kiekvienas žmogus turėtų gerokai pagalvotų prieš darydamas sprendimą dėl plastinės operacijos, nes dažnai problemos būna daugiau ne išvaizdoje, bet klaidingame savo išvaizdos suvokime. Tuo tarpu pati plastinė operacijos paprastai yra labai brangios ir dažnai paverčia asmenį nuolatiniu plastikos chirurgu lankytoju (nes įdėti implantai arba susidėvi arba juos reikia pakeisti, kartais padaroma klaidų ir reikia operaciją perdaryti ir t.t.). Vietoj bandymo pritapti prie visuomenės daugumos, žymiai geriau eiti priešinga linkme, išsiskirti iš minios ir kaip tik pabrėžti savo individualius skirtumus. Būti savimi yra kiekvieno žmogaus prigimtinė teisė, kuria pasinaudoti reikia tiek nedaug - tiesiog suvokti, kad kiekvienas yra savitai gražus ir vertingas.

Comments:

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti